Očekuje se da će toplotni talasi postati 12 puta češći do 2040. godine
Uzastopni toplotni talasi ugrožavaju sposobnost prirode da ljudima obezbedi hranu, kažu istraživači i upozoravaju na "tiho umiranje" u okeanima usred rekordnih temperatura koje prže Zemlju, piše Gardijan.
Prema pisanju lista, toplotni talasi koji se šire Evropom, SAD i Kinom ugrožavaju ljudske živote, kao i kopno i more do kojih oni zavise.
"Naš sistem ishrane je globalan. Postoje sve veći rizici od istovremenih velikih gubitaka useva u različitim regionima u svetu, što će zaista uticati na dostupnost hrane i njenu cenu. U narednim decenijama to je jedna od stvari kojih se zaista plašim", rekao je Džon Maršam, profesor sa Univerziteta u Lidsu.
Toplotni talas koji je 2018. godine zahvatio Evropu doveo je do višestrukih neuspeha useva i gubitka prinosa do 50 odsto u centralnoj i severnoj Evropi.
Očekuje se da će toplotni talasi postati 12 puta češći do 2040. godine u poređenju sa nivoima pre zagrevanja. Iako jedan toplotni talas možda neće ubiti ekosistem, duži i češći događaji značiće da priroda nema vremena da se oporavi.
"Ljudi su generalno izolovani od uticaja vremenskih prilika od kojih svi zavisimo. Idemo u prodavnice da kupimo hranu - ne uzgajamo je sami, ali ako razgovarate sa poljoprivrednicima bilo gde u svetu, oni su izuzetno svesni šta vreme čini i koji je njegov uticaj na poljoprivredu", naveo je profesor Maršam.
Profesorka sa Univerziteta u Bristolu Danijela Šmit rekle je da "često razmišljamo o uticajima na ekosistema na kopnu".
"To je lako uočiti - biljke venu, a životinje postaju previše vruće. Međutim, ljudim uglavnom ne razmišljaju o morskim toplotnim talasima. To je ono što me zaista brine - to nevidljivo, tiho umiranje", navela je ona.
Neki od najranjivijih ekosistema su oni koji su navikli da imaju stabilnu temperaturu tokom cele godine, kao što su vrste u tropskim okeanima.
Očekuje se da će zagrevanje od dva stepena Celzijusa u suštini izbrisati tropske koralne grebene.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.