Samo u tropskim šumama izgubljeno je 6,7 miliona hektara
Ogromni požari, podstaknuti klimatskim promenama, doveli su do rekordnog gubitka šuma širom sveta u 2024. godini, navedeno je u izveštaju organizacije "World Resources Institute" (WRI) i Univerziteta Merilend.
Samo u tropskim šumama izgubljeno je 6,7 miliona hektara, što predstavlja porast od 80 odsto u odnosu na prethodnu godinu i površinu približnu veličini Paname, preneo je Rojters.
Glavni uzrok bio je Brazil, koji se suočio sa najgorom sušom ikada zabeleženom u Amazoniji, što je otežalo kontrolu požara pred klimatski samit zakazan za novembar u toj zemlji.
Prvi put otkako se vodi evidencija, požari su postali vodeći uzrok gubitka tropskih šuma, što predstavlja prekretnicu za ekosistem koji po prirodi ne bi trebalo da gori, ističu stručnjaci.
Latinska Amerika je posebno pogođena, a Amazonija je zabeležila najveći gubitak primarnih šuma od 2016.
Brazil je izgubio 2,8 miliona hektara, više od bilo koje druge zemlje.
Time je prekinut napredak postignut 2023. godine, kada je predsednik Luiz Inasio Lula da Silva obećao zaštitu amazonske prašume.
"Ovo je bilo bez presedana, što znači da moramo da prilagodimo sve naše politike novoj stvarnosti", izjavio je Andre Lima iz brazilskog Ministarstva za životnu sredinu, ističući da su požari sada prioritet.
Bolivija je zabeležila porast gubitka šuma od 200 odsto i pretekla je Demokratsku Republiku Kongo po obimu gubitka tropskih šuma, iako ima manje od polovine šumskih površina te afričke zemlje.
Uzroci uključuju sušu, požare i širenje poljoprivrede podstaknuto vladinim merama.
Slični trendovi zabeleženi su i u Meksiku, Peruu, Nikaragvi i Gvatemali, dok su oružani sukobi u Kolumbiji i Kongu dodatno pogoršali stanje, jer su oružane grupe koristile prirodne resurse.
Van tropa, šume u Kanadi i Rusiji zabeležile su rekordan gubitak drveća - po 5,2 miliona hektara u svakoj zemlji - jer su požari izmakli kontroli.
Rod Tejlor iz WRI upozorio je da, iako će se lideri okupiti u brazilskom gradu Belemu radi klimatskog samita, nedostaju efikasni mehanizmi za finansiranje očuvanja.
"Trenutno je isplativije seći šume nego ih sačuvati", poručio je on.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.