Ranije je jezero snabdevalo 22 grada, a sada ima vodu samo za pet, i to da se koristi jednom u sedam dana
Dok svetski lideri razgovaraju na COP29 u Bakuu o planu usporavanja klimatskih promena i prilagođavanja na njih, najveće mediteransko ostrvo Sicilija se bori sa velikom krizom zbog nedostatka pijaće vode. Ključni izvor vode u planinama Nebrodi, akumulaciono jezero Ancipa, bliži se potpunom isušenju. Prognoze su da će preostale zalihe trajati samo dva i po meseca.
Ranije je to jezero snabdevalo 22 grada, a sada ima vodu samo za pet. Pritom stanovništvo pristup vodi ima jednom u svakih sedam dana, što izaziva frustraciju i proteste širom regiona.
„Živimo u planinskom gradu na 700 metara nadmorske visine, koji nikada u prošlosti nije imao tako ekstremne probleme sa sušom. Nemamo dovoljno zaliha ili rezervoara da bismo dugo preživeli bez vode. Prinuđeni smo da štedimo, jer treba što manje da zavisimo od jezera Ancipa“, kaže stanovnik Nikozije i član udruženja "Pokret za odbranzu teritorije" Fabio Bruno.
Lokalni zvaničnici hitno traže nove izvore da bi obezbedili vodu za zajednicu. U obližnjem naselju Nikoziji počelo je bušenje da bi se došlo do podzemnih voda, a u izgradnji je i nova arteska bušotina.
„Radovi na izgradnji ovog arteskog bunara su u punom jeku, a to bi trebalo da nam omogući da imamo odgovarajuću količinu vode da nadoknadimo nestašice“, ističe načelnik civilne zaštite za opštinu Nikozija Nando Zabia.
Geolog Đovani Lo Furno, koji nadgleda istraživanje netaknutih vodonosnih slojeva, upozorio je da ove rezerve nisu trajno rešenje.
„Jasno je da čak i podzemni slojevi, na duge staze, u nedostatku kiše, mogu da trpe od suše. Ovo sada nije naš slučaj, jer koristimo netaknute vodonosne slojeve koji su stvarani milenijumima“, istakao je Lo Furno.
Sicilija se mesecima borila sa padavinama ispod proseka, a italijanska vlada je proglasila vanredno stanje.
Na ostrvu se dugo beleže visoke temperature, koje pospešuju isparavanje reka i jezera, a 2021. je tamo izmeren evropski rekord od 48,8 stepeni.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.