Ako sve prođe kako treba, NeoCarbonovi moduli će dati snažan doprinos da ljudska civilizacija dostigne nultu neutralnost.
Da bi usporili klimatske promene neohodno je da imamo što više zelenila. Međutim nemački startap pronašao je jednu zanimljivu alternativu - osmislili su reaktor za hvatanje i skladišenje ugljen-dioksida, koji menja šumu od 500 stabala.
Startup NeoCarbon sa sedištem u Berlinu pravi ozbiljan prodor ka industrijskoj primeni tehnologije za hvatanje ugljenika koja se smatra vitalnim faktorom za preokret klimatskih promena.
U saradnji sa japanskom firmom specijalizovanom za tretman rashladne vode, NeoCarbon trenutno testira svoj najnoviji “NeoDuo” modul. Taj Modul hvata CO2 iz fabrika koristeći dostupnu toplotu i vazduh.
"Proces je veoma jednostavan. Uključimo ventilator koji u suštini usisava vazduh koji dolazi odavde. Okolni vazduh ima 0,04% ugljen dioksida. Uvlači se kroz reaktor, u kom je sva naša nova tehnologija. Onda izađe ovde i više nema ugljen-dioksida jer je sav CO2 ostao zarobljen u ovom delu. Mi imamo dva reaktora. Kada se napuni isključi se sam da bi proestao da usisava vazduh", objašnjava suosnivač NeoCarbona Silvian Toromanof.
Neupadljive metalne kutije u kojima se nalaze moduli mogu se lako slagati i raditi kao dodatne komponente koje se uklapaju tamo gde toplota obično izlazi iz ventilacionih otvora za hlađenje.
"Ovo je prvi put da jedan od tih sistema radi na daljinu, autonomno, danima i nedeljama zaredom. To dokazuje stabilnost proizvoda", kaže Toromanof.
NeoCarbonov NeoDuo je mnogo manji od standardnog teretnog kontejnera i ima kapacitet smanjenja ugljenika poput šume od 500 stabala.
"Vidimo neke efekte. Naš sistem ventilacije rashladnog tornja je smanjio potrošnju energije. Moramo da potrajemo još malo, ali trenutno sve izgleda dobro. U budućnosti ćemo izvlačiti CO2 iz vazduha samo korišćenjem toplotne energije", ističe menadžer za projekte u Kuriti Karsten Stobe.
Ako sve prođe kako treba, NeoCarbonovi moduli će dati snažan doprinos da ljudska civilizacija dostigne nultu neutralnost.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.