Duplo više potencijalnih usvojitelja: Više od 300 dece čeka novi dom - zašto usvajanje u Srbije ide tako teško?

Šansu da budu roditelji u ovom trenutku čeka 752 potencijalna usvojitelja

17.02.2025. 09:14
  • Podeli:
roditelji, porodica, internet, bezbednost na internetu, korišćenje interneta, dete, devojčica - profimedia-0537890814-672f36d62f470.webp Foto: Profimedia

Protekle godine, prema podacima nadležnog ministarstva, usvojena su samo 53 deteta, upola manje nego godinu ranije. Potencijalni usvojitelji suočeni su sa komplikovanim i dugotrajnim procedurama, ali retko ko odustaje od namere da pruži dom nekom od 309 mališana koliko ih čeka u institucijama.

Šansu da budu roditelji u ovom trenutku čeka 752 potencijalna usvojitelja. Neki parovi i po nekoliko godina očekuju da zazvoni telefon. Sergej i njegova supruga Jovana proces usvajanja započeli su 2018. godine.

"Imali smo jedan poziv, taj jedan poziv, nama je bilo objašnjeno da kada se ti pozivi dese vi ulazite u jedan određeni krug usvojitelja gde može da bude i veći broj parova i u tom smislu imate još neke korake koje nikad nismo doživeli. Imali smo jedan poziv u kome su nam rekli da ćemo potencijalno biti pozvani za drugi krug", kaže Sergej Petković, potencijalni usvojitelj.

Znali su i pre početka da je procedura zahtevna, da dugo traje i da se prolazi kroz nekoliko etapa - procena kompatibilnosti roditelja i škola roditeljstva. Duga je lista i potrebne dokumentacije, a ona važi svega 6 meseci, nakon čega potencijalni usvojitelji moraju da je obnove.

"Procedura jeste komplikovana, jer nije jednostavno nekom dati dete na čuvanje i brigu, ali, manje je dece usvojeno prošle godine nego prethodnih godina, onda možemo da kažemo da postoji neki problem", kaže Danica Krstić iz Udruženja "Šansa za roditeljstvo".

Prema oceni nadležnog ministarstva, za sada nema potrebe da se menja Porodični zakon, kažu, dovoljno je dobar. Kao jedan od razloga malog broja usvajanja navode manji broj dece kod kojih je utvrđena opšta podobnost usvojenja.

"Mnoga deca dolaze iz socijalno neprivilegovanih porodica, što znači da su u ranom uzrastu iskusila i zanemarivanje, zlostavljanje i razne oblike drugih emocionalnih trauma koje nekada mogu da se u odgovarajućem okruženju otklone a nekada ostaju trajne", kaže Stevan Popović, specijalni pedagog u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju.

Udruženje "Šansa za roditeljstvo" dnevno primi oko dvadesetak poziva zainteresovanih parova i onih koji su već u proceduri.

"Mi čekamo taj čudesni poziv i trenutno smo u fazi kada zvoni telefon, gledamo: ovo je sigurno centar!", kaže Danica Krstić za RTS.

Sergej ponavlja da on i supruga ne odstaju.

U Jedinstvenom ličnom registru usvojenja, koje vodi Ministarstvo za porodicu, neki parovi koji još čekaju, upisani su 2006. godine.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()