Svi imamo svoj recept i način pripreme, pa smo zato pokušali da saznamo u čemu je tajna dobrog roštilja i koje meso je najbolje izabrati...
Sličnost između Svetskog prvenstva u fudbalu i Prvomajskog uranka je u tome što tada, na trenutak, svi promenimo karijere. Prvenstvo nas pretvori u selektore, a uranak u roštilj majstore.
Svi imamo svoj recept i način pripreme, pa smo zato pokušali da saznamo u čemu je tajna dobrog roštilja i koje meso je najbolje izabrati?
Zamislite! Probudite se dan pred prvomajski uranak sa željom da nešto promenite i dobijete suludu ideju da za praznik rada, umesto klasičnog roštilja, pripremite giros. Pitanje je samo, koliko je to izvodljivo?
"Zapravo nije toliko teško kao što se čini. Srbi su izmislili prase na ražnju, a Grci su napravili ovako jedan proizvod na štapu. Samo uspravno, a Srbi horizontalno. Za giros u prirodi vam je ipak potreban aparat za giros, boca za gas i neki izvor energije", kaže za UNU giros majstor u lokalu "Tavernaki" Nenad Jeličić.
Aparat i boca za gas ipak previše komplikovano zvuče, pa nam Nenad kao izvodljiviju varijantu preporučuje suvlaki.
Grčki roštiljski specijaliteti deluju kao preoptimistična ideja. Ipak je pametnije okrenuti se tradicionalnoj srpskoj skari. Osnovni savet – vodite računa o tome gde kupujete meso. Naši stari su govorili da hrana treba da se kupuje tamo gde je gužva. To je posebno važno kada je reč o sirovom mesu jer se ono brzo kvari. Ali šta izabrati?
"Uglavnom gledamo da mi predložimo mušteriji šta je to najbolje za roštilj. Ćevapi na prvom mestu, gurmanske pljeskavice, kobasice dimljene blage, sveže pikantne, svinjski vrat, rolovano pileće meso, batak bez koske...", nabraja Predrag Ilić iz mesare "Morava".
Naravno, ne priprema se sve to na isti način.
"Predlažemo za te komadne delove mesa, svinjski vrat, pileći batak, bela vešalica... to uglavnom ide u pac. Ćevapi i kobasice, to se odmah stavlja na roštilj", savetuje mesar Ilić.
U potrazi za roštiljskom istinom, zaključili smo da esnaf roštiljdžija amatera ne treba da brine. Tajne uranka se prenose sa kolena na koleno.
Jedan mladi roštiljdžija, koji je zanat naučio od tate, kaže da za Prvi maj sprema ćevape, pljeskavice, kobasice i pileći batak. Njegova tajna je u tome što meso mora lepo da se pripremi, a potom i da se da se ispeče na pravoj vatri, pa da se posluži sa pravim prilozima i jede u društvu sa pravim ljudima.
Naš mladi roštiljdžija je pomenuo pravu vatru! Sada već postaje ozbiljno, a za odgovor na pitanje "šta je prava vatra" potreban nam je pravi profesionalac.
"Mi uvek malo zagasimo ti vatricu, gore pepeo, i onda nema otvorene vatre, nema otvorenog plamena. Žar se nazire iz tog pepela. To je super, onda neće da vam se pali roštilj, ako masnoća padne neće da vam plane", objašnjava za UNU Zorka Krstić, roštilj majstor u bistrou "Ćevaplija".
A kao "tajni" recept za marinadu, naša sagovornica predlaže vegetu, malo soli i bibera, malo aleve paprike i ulja i, kako kaže, "onda neće ni da vam se lepi".
Meso je spremno, još samo vreme da posluži. A ono u čemu se svi slažu, i amateri i profesionalci, jeste da je glavni sastojak uspešnog roštilja uvek – dobro društvo.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.