Kad umor preti da poljulja sreću u vašem životu: Uz ove savete pronađite vreme za sebe

Uvek je pravi trenutak da napravimo pauzu za sebe i čujemo svoj unutrašnji glas

Autor: Promo
01.02.2024. 15:12
  • Podeli:
shutterstock_2221747999 kafa, mir, kafić, bašta, devojka, uživanje, pijenje kafe-65ba63b878d68.webp Foto: Shutterstock

Bez obzira na ambiciozne ciljeve ili male svakodnevne planove koje smo postavili za ovu godinu, u  2024. godini fokus treba da stavimo na važnost odvajanja vremena za sebe tokom svakog dana, kako se ne bismo istrošili, odnosno 'proključali' od velikog broja obaveza sa kojima se susrećemo.

Vreme je postalo dragoceni resurs koji moramo pažljivo trošiti, jer očas posla možemo doći u stanje mentalne ispijenosti. Važno je da odvojimo vreme za trenutke opuštanja i uživanja sa samim sobom, za sređivanje sopstvenih misli, važno je da zastanemo i da se zaista, iskreno posvetimo sebi, jer 'ako ne slušamo sebe, možemo lako da proključamo'.

Neretko dolazimo u situaciju da tokom slobodnih dana budemo "mrtvi umorni" jer su nam misli i dalje u kancelariji, na roditeljskom sastanku, razmišljamo o spisku za kupovinu ili o tome ko će i ovog vikenda srediti kuću. 

Ipak, važno je da u svim tim izazovima prepoznamo momenat za svoje „ja“, kada smo sami sa sobom, sa kafom u ruci, knjigom, serijom, slušalicama u ušima. Kada ispijamo šolju domaće kafe, uzmimo za sebe tih pola sata i ne stidimo se što nam je taj predah potreban i što u njemu uživamo.

Svako od nas može da sagori

Danas smo svi, a posebno žene, preopterećeni privatnim i poslovnim obavezama i često u opasnosti da 'sagorimo'. Burnout je sindrom modernog doba, čijih simptoma i posledica mnogi nisu svesni. Zato je potrebno da nađemo vreme za sebe, uživamo u 'ja' momentu, kako bismo ga izbegli, a i kako bismo ga prepoznali i pomogli drugima.

Najbolji primer spasa kada dođemo do "ivice", jeste upravo to ispijanje šoljice kafe, kada dozvolimo sebi trenutak uživanja u vremenu koje smo izdvojili. 

Hajde da imamo vremena za sebe - pronađimo trenutak

Veoma je važno u vremenu i kalendaru pronaći vreme za sebe, kako bismo mogli da 'napunimo baterije', oslušnemo sopstvene misli i želje. Svakome od nas je neophodna dnevna doza mira, koja pomaže da saberemo i preispitamo misli i emocije.

Uvek je pravi trenutak da napravimo pauzu za sebe i čujemo svoj unutrašnji glas!

Foto: Pixabay

Kada nastane burnout sindrom može da nam bude teško da vidimo svetlo na kraju tunela. Osećamo se emocionalno iscrpljeno i puni straha, možda beznadežno, bez motivacije ili energije da nastavimo dalje. Kod suočavanja sa izgaranjem obično prvo treba da prepoznamo da je to ono što osećamo – a zatim da pokušamo da smanjimo stresore.

Evo nekoliko načina kako u takvim situacijama možemo sebi da pomognemo:

Izmenite svoj način razmišljanja

Razmislimo o ulozi od koje smo doživeli burnout i podsetimo se zašto smo počeli to da radimo. To bi moglo da pomogne da sagledamo svoju situaciju u pozitivnijem svetlu. Ako smo, na primer, sagoreli od roditeljskih ili starateljskih obaveza, ili pak poslovnih, podsetimo se zašto smo preuzeli te odgovornosti. Podsetimo se šta nam se dopada i šta volimo u toj ulozi.

Odvojite vreme za brigu o sebi

Nedostatak brige o sebi jedan je od najznačajnijih faktora koji doprinose sagorevanju. Mnogi veruju da za to nemaju dovoljno vremena u svom rasporedu, a ključno je da ga napravimo.

Ne moramo svaki dan sebi da posvetimo sat vremena. Dovoljno će biti i 10 minuta dnevno. Ono što je važno jeste da namerno izdvajamo vreme za sebe.

Foto: Shutterstock

Kako provodimo to vreme posvećeno sebi može da se promeni u skladu sa našim potrebama određenog dana. Davanje prioriteta adekvatnim količinama sna, zdravoj ishrani i vežbanju dobar su početak.

Zatražite pomoć

Neka šef, kolege, članovi porodice ili bilo ko drugi blizak našoj situaciji ima informaciju o tome kako se osećamo, jer "oni ne mogu da reše problem za koji ne znaju da postoji".

Nemojmo se plašiti da ih zamolimo za pomoć i budimo konkretni o tome šta nam je potrebno. Pozovimo ih na kafu posle posla i otvorimo dušu, sigurno će biti spremni da čuju sve što nas tišti i guši svakodnevno. 

Nemojte da zaboravite na svoj društveni život

Ponekad pomaže da razgovaramo o tome kroz šta prolazimo kroz druženje sa porodicom i prijateljima. 

Društveni kontakt može biti odličan način da se oslobodimo stresa. A kada je u pitanju izdvajanje vremena za prijatelje, 'ne čekajmo da imamo više slobodnog vremena – stvorimo ga'. Nemojmo reći sebi da nemamo vremena za tu šolju kafe posle posla ili parče torte, budimo svesni da je to odličan način da nahranimo sebe i emocionalno i mentalno.

Foto: Pixabay

Postavite granice

Kada ne radimo, zaboravimo na svoj posao. A kada možemo da se odmaknemo od drugih obaveza koje izazivaju izgaranje, učinimo i to. Ako smo mentalno u svojoj ulozi ili radnom prostoru to može biti skoro isti okidač kao i da smo stvarno tamo.

U našem porodičnom životu može pomoći da se stvori 'ti' prostor bez dece. U tom prostoru namerno provedimo vreme, ne brinući i ne razmišljajući o tome šta doprinosi našem sagorevanju.

Postavljanje granica takođe znači da ne preterujemo. Nemojmo se plašiti da odbijemo poziv za vikend ako je naš raspored već popunjen i potrebno nam je dodatno vreme da napunimo baterije. Ako kažemo 'ne' to može pomoći kada je u pitanju suočavanje sa izgaranjem.
 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()