Istraživanje je pokazalo šta utiče na ispavanost i kako možemo da pomognemo organizmu da se dovoljno odmori
Bilo bi sjajno kada bismo svako veče mogli da odemo na spavanje u ranim večernjim časovima i da ujutru ustanemo potpuno odmorni.
Međutim, svi znamo da mnogi od nas nemaju taj luksuz i da nam tempo života, kao i obaveze, često ne dozvoljava da odmaramo onako i onoliko koliko bismo to želeli.
Retko ko uspe da legne pre ponoći, a sigurni smo da znate kako izgleda buditi se sa neprijatnim osećajima poput premorenosti i nedostatka energije.
Ipak, naučnici su brojnim istraživanjima utvrdili koliko je za zdravlje bitno zadovoljiti dva ključna faktora spavanja: količinu sna i održavanje doslednosti u praćenju biološkog ritma.
Prema našoj biologiji, idealno je otići na spavanje u ranijim večernjim satima i ustati ranije ujutro. Ovakav raspored u skladu je s pojavom dnevne svetlosti, usled čega mnogi počnu osećati umor odmah nakon zalaska Sunca. Istraživanja su dokazala i da su ljudi najpospaniji između 13 i 15 sati poslepodne i između 2 i 4 sata noću, a upravo je kvalitetan noćni san ključan za prevenciju preplavljujućeg osećaja umora usred radnog vremena.
Odavno se zna da nedostatak sna ima vidljive posledice na zdravlje, kao što su depresija, gojaznost, srčane bolesti, visok krvni pritisak, dijabetes i lošiji imunitet, ali nešto je manje poznato to da previše sna takođe može uzrokovati zdravstvene poteškoće, kao što su kardiovaskularni problemi i depresija kao i promene raspoloženja i razdražljivost.
Za odrasle osobe preporuka je minimalno sedam sati noćnog sna, a sukladno tome određuje se i najbolje vreme za odlazak na spavanje. Na primer, ako morate da ustanete u 6 sati, vreme za odlazak na počinak je najkasnije u 23 sata.
Drugi važan faktor je doslednost. Dakle, ako svaki dan ležete oko 23 sata, važno je da se ovog ritma držite i tokom vikenda. Kasan odlazak na spavanje tokom vikenda i duži ostanak u krevetu mogu značajno poremetiti ritam i kvalitet spavanja tokom nedelje.
Biološki ritam označava prirodni ritam budnosti i sna ljudskog mozga. Upravo on određuje najbolje doba za spavanje svakog pojedinca, a ako usvojite naviku spavanja i buđenja u otprilike isto vreme svakog dana, obezbedićete sebi čvršći i kvalitetniji san, pokazuju istraživanja, a prenosi "Tportal".
Uz to, ovakav ritam omogućuje da brže i lakše zaspite te se budite u zadato vreme, čime ćete sprečiti stres zbog naglog buđenja uz alarm.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.