Savremena nauka otkriva detalje
Sigurno ste i vi čuli da nipošto ne smemo da budimo osobu koja mesečari. Nekada se verovalo da je ovo stanje posebno, da je osoba maltene zaposednuta i da ni pod kojim okolnostima ne smemo da je probudimo čak i kad stoji na ivici simsa.
Ako je baš na ivici sigurno je da nije pametno da je vičući dozivamo, ali...
I moderna nauka se donekle slaže da nije preporučljivo buditi osobu koja pati od somnambulizma, poznatog kao mesečarenje.
Somnambulizam je poremećaj spavanja u kojem osoba može izlaziti iz kreveta i kretati se dok spava.
Čovek kada hoda dok spava, nalazi se u nekoj sivoj zoni, između sna i jave.
Probuđivanje mesečara može biti zbunjujuće i često može izazvati strah ili anksioznost kod te osobe.
Ukoliko se nalazi u potencijalno opasnoj situaciji, najbolje je da mu kratkim rečenicama naredite da se vrati u krevet. Ukoliko nastavi da ide ka opasnosti, probudite ga drmusanjem ili dozivanjem. A zauzvrat možete očekivati da se trgne, pa vas čak i udari.
Ako primetite da neko u vašem okruženju pati od somnambulizma, najbolje je preduzeti sledeće korake:
Prvo i najvažnije, pobrinite se da nema potencijalno opasnih predmeta u okolini osobe koja mesečari, kao što su flaše, noževi ili druge oštre ili opasne stvari.
Nema potrebe buditi osobu koja mesečari, jer to može uzrokovati konfuziju i stvaranje problema u pravilnom funkcionisanju sna. Umesto toga, pratite je tiho i nežno vratite u krevet, ako je to moguće.
Pomaže da se obezbedi dobar noćni san kako bi se smanjio rizik od mesečarenja. Ovo uključuje održavanje redovnog režima spavanja, izbegavanje stresnih situacija pre spavanja i stvaranje mirnog i tamnog okruženja za spavanje.
Ako osoba često pati od somnambulizma i to postaje ozbiljan problem, posavetujte se sa lekarom ili stručnjakom za spavanje kako biste identifikovali uzrok i razmotrili moguće terapijske opcije.
Važno je da budete obazrivi i pažljivi kako biste obezbedili sigurnost osobe koja mesečari i kako biste pomogli u upravljanju ovim poremećajem spavanja.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.