U porastu je broj najmlađih sa respiratornim oboljenjima, kao i gastroenterološkim problemima, najčešće prouzrokovanim virusima
U poslednjoj nedelji novembra zabeleženo je 6.980 slučajeva oboljenja sličnih gripu, objavio je Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
Porast broja obolele dece je između 30 do 40 posto i njihov prijem u zdravstvenim ambulantama je najveći, ističe dr Snežana Rsovac, pulmolog Dečje klinike u Tiršovoj.
Pored respiratornih infekcija, u porastu su i stomačne. Najviše slučajeva registrovano je u Zlatiborskom okrugu, kod dece mlađe od četiri godine, ali i u starijem uzrastu do 14 godina.
Kao što je Institut za javno zdravlje i objavio, u porastu je, ukazuje Snežana Rsovac, broj najmlađih sa respiratornim oboljenjima, kao i gastroenterološkim problemima, najčešće prouzrokovanim virusima.
"Samo je težina kliničke slike kod mlađe dece teža, dramatičnija. Zato što, ako se govori o virusnim, a najčešće virusnim, sa tegobama, gastroenteropatijama ili dijarejama i povraćanjem, mučninom, onda deca u tom uzrastu, ispod tri godine brže dehidriraju i imaju težu kliničku sliku u tom smislu", objašnjava doktorka za RTS.
Kada je reč o respiratornim infekcijama, to su, kaže, korona, koksaki, neki virusi, enterovirusi, rinoenterovirusi. Oni daju kliničku sliku sa temperaturom, sa začepljenošću nosa, zatim curenjem, gušoboljom.
Temperatura može ići do 39 stepeni, što je već alarmantno za roditelja i obično se zbog toga i javljaju. U tom slučaju savetuje da se koriste antipiretici, lekovi koji kontrolišu temperaturu i nadoknadu tečnosti.
"Ukoliko dete ne može da prihvati enteralni unos, odnosno da pije vodu ili supe ili bilo šta što joj služi za nadoknadu, onda se treba javiti lekaru ukoliko te tegobe ne prolaze pogotovo kod novorođenčadi. Nažalost, mi smo imali sada kod rotavirusnih infekcija koje su bile u zamahu prethodne dve-tri nedelje i po dvadeset i trideset stolica u toku dana kod dece što je jako iscrpljujuće i preteča dehidriranosti", upozorava doktorka.
Posebno ukazuje na učestalost i obilne stolice kod dece. Sada je nova karakteristika, kako kaže, obamrlost deteta. Vidi se da je dete malaksalo, da nije zainteresovano za okolinu i to je već znak da se radi o težoj formi, pogotovo kod dece ispod treće godine života.
"Ako dete ne uspeva da nadoknadi tečnost, a ja uporno ponavljam – nadoknada tečnosti, gde se pored toga daju i probiotici, pokazali su se veoma uspešnim za kontrolu simptoma, onda roditelji moraju dovesti dete radi brze nadoknade tečnosti. Mi to kroz naše dnevne bolnice ili prijemne dnevne ambulante rešavamo i puštamo ih kući ukoliko ne zahtevaju dalju hospitalizaciju", objašnjava Rsovac.
Napominje i da su zabeležene virusne upale pluća, ali i da je bilo nekoliko slučajeva izazvanih bakterijama. Dodaje i da je bilo povećanje bolesti usta, ruku i nogu i da je to virusna infekcija koju mogu da izazovu i koksaki virusi i enterovirusi.
Postoje oboljenja slična gripu, a u decembru i januaru se očekuje porast tegoba kod dece.
"Što više sna, što više izlazaka napolje, igra, zatim probiotici koji su se pokazali kao dobri, u kontroli cinka, sirup – takođe dobro. Znači imamo nekoliko mogućnosti da na neki način kontrolišemo vezivanje pogotovo virusa za njihove receptore", naglašava Snežana Rsovac.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.