Da li tablete joda zaista štite od zračenja u slučaju nuklearnog napada?

U strahu od nuklearnog napada vlade nabavljaju velike tableta joda.

12.10.2022. 13:39
  • Podeli:
tablete pilule pixabay-1665574687116.webp Foto: Pixabay

Otkako je počela invazije Rusije na Ukrajinu pretnja nuklearnim napadom stalno "visi" nad glavom Evropljana te su baltičke zemlje još u proleće počele da sugerišu stanovništvu da kupuju tablete joda, kao jedan od vida zaštite u slučaju nuklearnog napada.

I vlada SAD-a je nedavno kupila veće količine joda te planira da potroši oko 290 miliona dolara za lek protiv radijacije koji se zove Nplate.

Postavlja se, opravdano, i pitanje da li je kalijum-jod zaista delotvoran kod nuklearnih zračenja, ali i koliko je opasno uzimati ga na svoju ruku.

„Ljudi su očigledno u strahu od eventualnog nuklearnog sukoba i kontaminacije koja može doći nakon toga. Hipoteza je da se radioaktivni jod oslobodi u atmosferu, mi ga možemo udahnuti, on može doći u krvotok, a na kraju taj jod može doći do štitne žlezde. Tada su moguća oboljenja štitne žlezde, a najgora varijanta je karcinom štitne žlezde. Suština uzimanja kalijum-jodida je u tome da se taj jod iz tableta oslobodi, da ga naša štitna žlezda preuzme, da se ona njime napuni i samim tim da nema prostora da preuzme bilo koji drugi jod, pa ni onaj radioaktivni iz potencijano zagađenog okruženja", kaže farmakolog prof. dr Radan Stojanović.

Štite samo - štitnu žlezdu

Profesor ističe da ta jedna doza kalijum jodida deluje 24 sata.

„Zavisi kolika je efikasnost tih tableta, koliko je vremena proteklo od izlaganja štetnim materijama do uzimanja tablete jer potrebno je uzeti što pre u prvih sat, dva vremena od izlaganja. Bitna je i količina radioaktivnog joda kojoj je čovek bio izložen", kađe Stojanović, prenosi NovaS.

I Svetska zdravstvena organizacija ističe da se u slučaju nuklearnog akcidenta, kalijum jodid koristi za zaštitu ili blokiranje štitne žlezde od zračenja. Međutim, SZO obično ne preporučuje upotrebu kalijum jodida za odrasle starije od 40 godina.

„Stariji od 40 godina nisu ranjiva grupa jer se kod njih retko javlja karcinom štitaste žlezde“, kaže prof. dr Stojanović.

S druge strane, oni koji u panici misle da će jedna tableta kalijum jodida rešiti sve eventualne probleme s nuklearnim zračenjem, treba da znaju jednu važnu stvar.

„Taj jod ne štiti od drugih opasnih otpadnih materija poput plutonijuma, cezijuma, uranijuma. On štiti samo od joda i samo štitnu žlezdu, ne i druge organe.“

Profesor takođe ističe da ne sme da se pretera sa dozom, a to je posebno važno budući da jedna doza deluje samo 24 sata.

„Ne možemo, recimo, jod svaki dan uzimati preventivno, pogotovo ne mala deca, odojčad. Trudnicama i starijima takođe lekar treba da prepiše dozu. Postoji i rizik od interakcije kalijum jodida sa drugim lekovima, recimo, sa vašom redovnom terapijom. Zato je konačni zaključak – kalijum jodid ne može da ima neku posebno veliku korist, a može da načini štetu ako se uzima na svoju ruku", ističe Stojanović.

Kako ističe, treba ga uzimati samo po savetu stručnih lica i to u preporučenim dozama.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()