Lekari kažu da se pravovremena dijagnostika u praksi retko dešava, upozoravajući da najmlađa pacijentkinja u Srbiji ima 15 godina.
Od raka jajnika u našoj zemlji godišnje oboli oko 800 žena, a polovina, nažalost, izgubi bitku. Protiv razočaravajuće statistike jedino se možemo boriti prevencijom.
Redovne ginekološke preglede treba da obavi svaka žena, i to makar jednom godišnje, poruka je sa skupa povodom Svetskog dana borbe protiv raka jajnika.
"Pričaj mi bajku, dušo moja, kako možda ćemo pasti, gde ćemo opet ustati i našu ljubav spasti. Pričaj mi bajku, ženo moja, onu sa sretnim krajem, živeli su do kraja života okruženi rajem", govorio je Emir Simeon Duraković, a u stvarnosti srećnog kraja nije bilo.
Supruga Emira Durakovića umrla je od raka jajnika, posle pet meseci borbe. Oni koji su bili jači od bolesti kažu da danas žive drugu sreću.
"Srećne smo što imamo terapije, što su te terapije dostupne, jer se time danas život produžava. Kad sam se ja, recimo, razbolela nisu bile te savremene terapije dostupne, tek su se 2017. pojavila dva nova inovativna leka i to je velika stvar, a to je standard, i u svetu je to tako", objašnjava predsednica Udruženja građana za borbu protiv raka jajnika “Progovori” Gorica Đokić.
Pored savremenih metoda, u lečenju najsmrtonosnijeg ginekološkog karcinoma i dalje postoje problemi. Lekari kažu da se pravovremena dijagnostika u praksi retko dešava, upozoravajući da najmlađa pacijentkinja u Srbiji ima 15 godina.
"Skrining test ne postoji ni u Srbiji, niti bilo gde jer se nijedan nije pokazao kao pouzdan. Jedino što može zameniti skrining test je redovno odlaženje kod ginekologa i, definitivno, svest o toj bolesti - da ona može biti atipičnog ponašanja, podmukla i da treba svaku promenu na jajniku ozbiljno shvatiti, čak i nezavisno od godina pacijentkinja", pojašnjava dr Marijana Milović Kovačević iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.
Kada žena na vreme otkrije da boluje od raka jajnika, ima mnogo veću šansu da preživi. Zdravlje se ne čuva odloženim ultrazvukom, već onim koji se obavlja odmah i sada, budući da u životu nema repriznih termina.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.