Dokazano: Vežbanje je nov način terapije za Alchajmerovu bolest

Povećanje cirkulišućih nivoa hormona irisina dobijenog iz mišića kroz vežbanje reguliše metabolizam glukoze i lipida u masnom tkivu

25.10.2023. 08:53
  • Podeli:
shutterstock_581710294 zdrav život vežbanje-6507062553e26.webp Foto: Shutterstock

Hormon koji ljudi stvaraju tokom vežbanja može biti novi način terapije za Alchajmerovu bolesti, navodi nova studija. Istraživači su otkrili da hormon irisin izazvan vežbanjem može da smanji i plak i tau čvorove karakteristične za bolest.

Pre toga, isti tim je razvio prve 3D modele kulture ljudskih ćelija Alchajmerove bolesti, koje je mogao da koristi u ovom novom istraživanju uticaja hormona irisina na amiloid beta u mozgu - piše Health Day.

Povećanje cirkulišućih nivoa hormona irisina dobijenog iz mišića kroz vežbanje reguliše metabolizam glukoze i lipida u masnom tkivu. Takođe povećava potrošnju energije.

Prethodna istraživanja su pokazala da je irisin prisutan u ljudskim i mišjim mozgovima. Njegovi nivoi su niži kod pacijenata sa Alchajmerom.

"Prvo, otkrili smo da je tretman irisinom doveo do značajnog smanjenja amiloidne beta patologije. Drugo, pokazali smo da se ovaj efekat irisina može pripisati povećanoj aktivnosti neprilizina koji se izlučuje iz ćelija u mozgu zvanih astrociti", rekao je autor studije Se Hoon Choi, iz Jedinice za genetiku i istraživanje starenja u Opštoj bolnici Massachusetts u Bostonu.

Kod miševa, hormon irisin ubrizgan u krvotok može doći do mozga, što ga čini potencijalno korisnim kao terapeutsko sredstvo.

Foto: Shutterstock

"Naši nalazi pokazuju da je irisin glavni posrednik povećanja nivoa neprilizina izazvanog vežbanjem, što dovodi do smanjenog opterećenja beta amiloida, što sugeriše novi put za terapije usmerene na prevenciju i lečenje Alchajmerove bolesti", rekao je Rudolf Tanzi, stariji autor studija i direktor Jedinice za genetiku i istraživanje starenja.

Nalazi studije objavljeni su u časopisu Neuron.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()