Dr Nestorović za UNU objašnjava zašto je važno biti donor: Srce dobila devojka (29), novi život pred njom

Ovo je bila druga transplantacija srca od početka 2024. godine

29.07.2024. 19:30
  • Podeli:

U Kliničkom centru Srbije urađene su pre desetak dana čak četiri transplantacije. Novo srce, jetru, dva bubrega i rožnjaču dobili su pacijenti koji su dugo čekali na organe.

Koliko se u našem društvu promenio stav prema transplantaciji, da li su porodice donora počele lakše da govore „da“?

Kako je protekla druga transplantacija srca u ovoj godini ispričala nam je u emisiji „Popodne“ doktorka Emilija Nestorović, kardiolog Kliničkog centra Srbije.  

"S obzirom na to da je od poslednje transplatacije srca, a prošle godine je urađeno pet, skoro prošlo godinu dana definitivno i mi kao zdravstvena struka možemo reći da delimo istu zabrinutost sa našim građanima koji se nalaze na listi čekanja za transplataciju srca, jer pričajući o transplatacionom programu, mi pričamo o sudbini ljudi koji čekaju neki novi organ, definitivno ove vesti u poslednje dve nedelje jesu obećavajuće. I stvarno zahvaljujući velikoj ažurnosti od strane Ministarstva zdravlja, od nas zdravstvenih radnika i moram napomenuti i Udruženje transplantiranih pacijenata, koji mahom čine pacijenti koji su već dobili organ i koji znaju kroz šta su prolazili i pomažu drugim pacijentima sa transplantacione liste, da i oni uspeju u toj svojoj priči, a to je život. Definitivno postoji neki pomak, ali ova grana medicine, jeste jedina grana medicine, koja pored medicinske struke, zavisi od dobre volje naših građana“, ističe dr Nestorović i dodaje:

„Zato je to kompleksna procedura, jer ukoliko nemate razvijenu svest građana o tome šta znači biti donor, ovaj program ne može da bude uspešan".

Ovo je bila druga transplantacija srca od početka 2024. godine. Sam pomen transplatacije izazove uvek brojne polemike u našem društvu, ali ova dobra vest ipak je veoma ohrabrujuća vest i za stručnjake, ali i za sve one pacijente koji su na listi čekanja.

"Pacijentkinja je dobro. To je mlada pacijentkinja, koja ima 29 godina, dok je prethodni pacijent imao 24 godine. To su mlade osobe i verujte da celokupna briga oko ovih pacijenata i priprema za transplataciju i čekanje organa, jer su to mlade osobe, pa samim tim uspeh ove procedure jeste i uspeh svih nas. Procedura je protekla u najboljem mogućem redu, pacijentkinja je dobro, kao i predhodni pacijent. Vrlo kompleksna operacija, oba pacijenta su već prethodno operisana i moram napomenuti da veliki broj naših pacijenata jesu pacijenti koji su preuzeti iz dečijih klinika, zahvaljujući uspešnom radu dečijih doktora kardiologa oni su uspeli da dožive to svoje adultno doba, samim tim dolaze kod nas sa već velikim brojem operacija koje su urađene“, objašnjava doktorka i dodaje:

„Poslednja pacijentkinja je imala ugrađenu srčanu pumpu. Mlada žena koja je potpuno bila zdrava, posle porođaja je doživela srčanu slabost. Tada joj je definitivno veštačko srce spasilo život, ali moji hirurzi znaju, ovo je vrlo kompleksna procedura, kada radite proceduru na takvim pacijentima. Samim tim je operacija trajala i više od deset sati, ali hvala Bogu i zahvaljujući velikom timu naših doktora u Kliničkom centru Srbije, na klinici za kardiohirurgiju, ona je dobro".

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()