Izveštavanje o tragedijama ostavlja ožiljke: Novinarima omogućena besplatna psihološka pomoć

Osim porodica žrtava, kojima je prirodno najteže, tragedija u Novom Sadu ostavila je ožiljke na svima nama.

Autor: Lena Sladojević
05.11.2024. 19:15
  • Podeli:

Kako bi pomogli novinarima koji su izveštavali sa ovog i drugih tragičnih događaja, Nezavisno udruženje novinara Srbije pruža besplatnu psihološku pomoć svim zaposlenim medijskim radnicima i tako već tri godine.

Pozivaju i sve one koji su ovih dana izveštavali iz Novog Sada, da ukoliko im je potrebno - potraže pomoć.

Kada se dogodi tragedija sa smrtnim ishodom, pogođeni su svi članovi porodice, ali i šire zajednice. Pate i novinari, jer izveštavanje sa takvog događaja može biti izuzetno stresno.

„Ovo su zaista traumatične situacije za celo društvo, a ne za onoga ko mora da ostane pribran i da izveštava u tom momentu bez pokazivanja nekih emocija, da se ne slomi uživo u programu“, rekla je za UNU generalna sekretarka NUNS-a Tamara Filipović.

Naša reporterka Emilija Pešić izveštavala je dok je trajala akcija spasavanja u Novom Sadu. Kako je objasnila, novinari u tom trenutku ostavljaju emocije po strani, da bi profesionalno izveštavali.

„A onda kada sve prođe i kada dođemo kući, ne bih da generalizujem, ali zaista mislim da se većina mojih kolega tako oseća. Kada dođemo kući, kada sve prođe, kada se spusti adrenalin i onda shvatimo šta smo videli, šta smo čuli, šta je zapravo ono o čemu smo po nekoliko sati izveštavali i negde nas tada sustigne sve“, ističe Pešić.

NUNS osim što pruža besplatnu psihološku pomoć, veoma vodi računa o zaštiti novinara i podatka, i svi oni kojima je potrebna pomoć mogu da se jave direktno na broj telefona i mejl adresu koji se nalaze na sajtu NUNS-a.

„NUNS već tri godine pruža psihološku podršku, ne samo zbog traumatičnih događaja već i zbog onog što novinari inače trpe dok rade svoj posao, pošto su jako izloženi pritiscima, targetiranju i napadima i to su terapije neke individualne, grupne i to radimo sa organizacijom IAN“, objašnjava Filipović.

„Moram da kažem da je ovo bila prva situacija, sutradan 2. novembra nakon tragičnog događaja u Novom Sadu - to je bio prvi taj trenutak kada sam osetila ‘Bože da li je ovo sada zaista trenutak kada treba da razgovaram sa nekim ko je stručan i ko će mi zaista pomoći.‘ Ja sam osećala neverovatan strah, panika, sve ono što me je kasnije stiglo“, istakla je naša reporterka Emilija Pešić.  

U NUNS-u objašnjavaju da nam često druge obaveze pređu preko trauma i da onda nemamo vremena da se dublje posvetimo tome što smo preživeli. Isto tako upozoravaju da takvo neodgovorno ponašanje prema mentalnom zdravlju može da doprinese sagorevanju, odnosno sindromu "burn out". 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()