Loše navike nas koštaju vida: Od načina šminkanja do naočara za sunce

Neredovno menjanje kontaktnih sočiva, nekontrolisano trljanje očiju i višečasovno zurenje u monitor samo su neke od navika zbog koje će nam oftalmolozi očitati bukvicu

28.08.2023. 20:25
  • Podeli:
Vid, oko shutterstock_555165076-64ec96e825e14.webp Foto: Shutterstock

Genetika nije jedini krivac za slabovidost. Loše navike, kojih postajemo svesni tek kada nam se prvi put desi da ne možemo da pročitamo poruku na mobilnom, takođe su sve češće uzročnici gubitka vida. 

Neredovno menjanje kontaktnih sočiva, nekontrolisano trljanje očiju i višečasovno zurenje u monitor samo su neke od navika zbog koje će nam oftalmolozi očitati bukvicu.

Zamena sočiva

Za razliku od naočara za vid, koje je dovoljno samo prebrisati mikrofiber krpicom, oko kontaktnih sočiva ima mnogo više posla. 

Oftalmolozi tvrde da se pravovremenom zamenom sočiva može zagarantovati zdravlje oka. Proteini, kalcijum, lipidi i ostali prirodni sastojci suza talože se na sočivima i posle duže upotrebe čine ih neprijatnim za nošenje. Čišćenje sočiva nikada nije potpuno delotvorno, pa se ljudima koji ih koriste preporučuje da doslovce prate uputstvo i poštuju njihov naziv - dnevna, jednomesečna i tromesečna. 

U suprotnom može doći do niza neželjenih efekata, pre svega iritacije i crvenila oka, a kasnije i do trajnog pogoršanja vida.

Trljanje kapka

Foto: Pixabay

Najrasprostranjenija loša navika je svesno ili nesvesno trljanje očiju. Većina nas nije svesna činjenice da je najbolje prepustiti oku da se samo izbori sa time što ga muči, bio to svrab ili trunka. Uz sve to, trljanje očiju prljavim rukama iziritiraće rožnjaču, nakon čega će uslediti suze, a ubrzo potom i infekcija. 

Zato se treba odupreti ovom porivu i prepustiti očnim nervima da treptanjem otklone ono što ih iritira. A ako ni to ne pomogne, kapi za oči sigurno hoće.

Četkica za senku

Ako ste do sada senku za oči nanosili prstima, vreme je da na to zauvek zaboravite. Četkice i nisu neka investicija, a mogu da spreče da ikada zakucate na vrata oftalmologa. Šminka se svake večeri mora detaljno očistiti, ali je nikako ne treba skidati sapunom. 

Od sapuna se oči upale, a od hladne ili izuzetno tople vode koža kapka postaje suvlja. Za kraj dana, oči treba nagraditi tuferima koje prethodno treba natopiti mlakim čajem od kamilice ili nane.

 

Naočare za sunce

Čak iako ne gledamo direktno u sunce, od UVA i UVB zraka ne možemo pobeći, zbog čega je izuzetno važno imati kvalitetne naočare koje će nas zaštititi od svih spoljnih uticaja. Dugotrajna izloženost ovim zracima posebno šteti sočivu oka i mrežnjači. Ipak, stručnjaci upozoravaju da naočare za sunce s lošom zaštitom takođe mogu da naštete oku, pa je bolje biti bez njih nego ih nositi samo zbog estetike. Takođe, prilikom odabira boje stakala treba uzeti u obzir da smeđa smanjuju bleštavilo, žuta izoštravaju sliku, a da su ružičasta dobar izbor za one koji učestvuju u vodenim sportovima jer omogućavaju dobar kontrast u prirodi.

Laptopovi i televizori

Svi oni koji ispred monitora ili ekrana provode duže od dva sata dnevno izloženi su riziku da dobiju takozvani sindrom kompjuterskog vida. A kako je savremeni čovek prinuđen da posao obavlja upravo ispred računara, veliki deo nacije je uveliko "zaražen". Ovaj sindrom prate i drugi problemi, poput bola u vratu, umora, glavobolje, a budući da od novih tehnologija ne možemo pobeći, njihove posledice barem možemo ublažiti. Preporučuje se da se monitor ne krivi i da od tela bude tačno 60 centimetara. Takođe, oko će "patiti" i ukoliko je najjači izvor svetlosti u prostoriji upravo monitor. Higijena je treći savet jer je dokazano da prašina koju električni aparati i te kako privlače zamućuje vid i na duže staze ostavlja posledice.

Redovne kontrole

Kao i kod svih ostalih zdravstvenih problema, osluškivanje organizma je najefikasniji i najbrži način za uspostavljanje dijagnoze. Kada je reč o očima, čak i najmanje smetnje bi trebalo da budu alarm za odlazak lekaru. Posebno zbog toga što je mnoge tegobe u početku lako otkloniti, dok s druge strane odlaganje i ignorisanje problema može samo otežati lečenje. Na oprezu treba biti kada se pojave crvenilo, peckanje, zamagljen vid ili bilo kakav bol u predelu očnog kapka.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()