Obilno krvarenje, kontrakcije, mučnine, povraćanje, dijareje su tegobe koje ima svaka četvrta žena u Srbiji, pa je menstrualno bolovanje za njih nužda, a ne hir
Španija je prva država Evrope koja je ozakonila menstrualno bolovanje. Troškove za odsustvo zbog menstrualnih tegoba snosiće država, a ne poslodavac.
Upravo ta vest unela je brojne polemike u drugim evropskim zemljama – zašto lideri i parlamenti nemaju više razumevanja za žene i gde je na toj mapi Srbija, ako u obzir uzmemo istraživanja koja pokazuju da svaka četvrta žena pati od jakih bolova tokom ciklusa?
Tome su prethodili protesti širom Španije, za bolji zdravstveni sistem. Na ulicama su bili i građani i medicinsko osoblje. Međutim, par dana kasnije, za građanke Španije stigla je dobra vest: na menstrualno bolovanje mogu da idu od 3 do 5 dana, ukoliko se osećaju loše i imaju lekarsku potvrdu o svom zdravstvenom stanju. Takvu meru podržavaju i ginekolozi u Srbiji.
"Ja sam stanovišta da svakoj ženi treba izaći u susret, naravno, ako ima jake menstrualne bolove. Kod takvih slučajeva najvažnija je anamneza. Taj prag bola je individualan, ali u svakom slučaju - one su radno nesposobne tih dana", kaže za UNU ginekolog doktor Vanja Milošević.
I to zbog obilnog krvarenja, kontrakcija, mučnine, povraćanja ili dijareje. Te tegobe ima svaka četvrta žena u zemlji. "Oni dani" su uglavnom ispraćeni gomilom lekova, pa bi većina žena podržala uvođenje menstrualnog bolovanja, jer ono je, kažu, nužda, a ne hir.
Sa idejom o menstrualnom bolovanju slažu se i građani sa kojima smo razgovarali. Kažu da je to potpuno validan razlog da se izostane sa posla ili iz škole, jer ako neko ima jake bolove sa kojima ne može s tim da se nosi – to je isto kao da je bolestan.
Dok se u svetu polemiše o bolovanju, iz odborničke grupe "Ne davimo Beograd" navode da je važan korak i da se obezbede besplatni menstrualni proizvodi u javnim ustanovama, pošto su poskupeli za više od 30 odsto. Iako je ta mera predložena, u skupštini grada nije usvojena, ali se nadaju da će u rebalansu gradskog budžeta biti više sluha za materijalno ugrožene žene.
"Naša država je preuzela da će se baviti reproduktivnim i seksualnim zdravljem žena, a nekako odbija da primeni mere koje su direktno u vezi sa zdravljem žena. Mislim da je samo menstrualno bolovanje jako važno, jer žene koje imaju ginekološke probleme praktično ništa ne mogu da rade na taj dan i nadam se da će ubuduće mera da se primeni", kaže za UNU odbornica "Ne davimo Beograd" u Skupštini grada Beograda Natalija Simović.
Dok iz Španije poručuju da je napravljen istorijski pomak za feminizam, u Povereništvu za rodnu ravnopravnost brinu da bi takva vrsta bolovanja mogla da oteža položaj žene prilikom zapošljavanja, jer neki poslodavci nisu spremni da svakog meseca izgube zaposlene žene na nekoliko dana.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.