Nije u pitanju samo loš san: UNA pita stručnjake - kako ekrani utiču na opšte zdravlje naše dece?

Ekrani su neminovnost i u našoj i u dečjoj svakodnevici, šta je rešenje?

Autor: Andrea Radovanović
16.02.2025. 22:00
  • Podeli:

Mlađe generacije retko na svoju ruku odu do Zoološkog vrta jer su one negde drugde – pred ekranom – bilo da surfuju, igraju igrice, bilo da se dopisuju sa vršnjacima. Holandski pedijatri tvde da deca školskog uzrasta imaju poremećen san ako su, neposredno pred odlazak u krevet, izložena virtuelnim sadržajima. Isti problem kod naših mališana primećuju ovdašnji stručnjaci.

U devet u krevet – rutina koju je, čini se, pregazilo vreme, ono u kojem je "u trendu" biti na telefonu ili kompjuteru do kasno u noć. Deca kažu da su na telefonima samo "ponekad", ali to "ponekad" često prelazi u svaki dan, a neretko se dešava i pred sam odlazak na spavanje, iskreni su roditelji. Neki od njih i sami gledaju u telefon dok s nama razgovaraju.

Pedijatri savetuju dva "zlatna" sata bez ekrana pred spavanje. Svako odstupanje izaziva pojačano uzbuđenje i hiperaktivnost kod mališana. Dete, kažu, ne samo što teško zaspi već može da doživi i epi napad.

"Deca koja često koriste elektronske uređaje sklona su gojaznosti zato što su manje aktivna. Ta deca imaju kratkovidost zbog toga što sede često imaju poremećaj krive kičme, a kasnije čak i ravne tabane, a to kasnije izaziva i čitav niz oboljenja. Čak je dokazano i da dijabetes, odnosno šećerna bolest ima veze sa decom koja duže vreme provode uz elektronske uređaje", kaže pedijatar Saša Milićević.

A ipak, ekrani su neminovnost i u našoj i u dečjoj svakodnevici. Zato ih ne treba zabranjivati, poručuju oni koji svakodnevno rade sa decom.

"Neće nas razumeti koliko god da im objašnjavamo o štetnosti telefona, ali ono što možemo jeste da prvo i mi organičimo svoju upotrebu, jer mi jesmo prvi primer deci kako se koriste telefoni. Bar 10, 15, 20 minuta dnevno da budemo u aktivnostima, u razgovorima isključivo sa njima, o temama koje njih interesuju i da ih učimo različitim aktivnostima", rekla je školska psihološkinja Branka Tišma.

Onda kada odlučujete da li će svako gledati u svoj ekran ili ćete ruku podruku sa svojom decom izaći napolje, setite se da su prednosti ovog drugog izbora mnogo veće od mirnog i dobrog sna. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()