Olakšavate sebi, otežavate deci: Tehnika kojom roditelji uspavljuju bebe može da uspori njihov razvoj

Procenjuje se da oko trećine roditelja koristi neku vrstu buke kako bi pomogla svojim bebama da spavaju

12.10.2024. 16:00
  • Podeli:
Beba_spavanje_Foto Pixabay-6481805dc7250.webp Foto: Pixabay / Ilustracija

Iako zvuk belog šuma može da izgleda kao lako rešenje za uspavljivanje, njegova dugotrajna upotreba može negativno uticati na razvoj deteta. Zbog toga stručnjaci savetuju da se koriste zvukovi koji su raznovrsniji kako bi se podržao zdrav razvoj.

Upotreba belog šuma postala je popularan metod za roditelje da uspavljuju bebe, ali stručnjaci upozoravaju da to može negativno da utiče na razvoj deteta, posebno kada je u pitanju razvoj jezika.

Zvuk belog šuma, koji podseća na zvuk televizije ili radio stanice, danas se često koristi preko uređaja ili aplikacija na telefonima.

Procenjuje se da oko trećine roditelja koristi neku vrstu buke kako bi pomogla svojim bebama da spavaju. Međutim, nova istraživanja pokazuju da beli šum, kao i slični zvuci poput roze ili braon šumova, mogu da ometaju razvoj jezičkih veština kod dece.

Dr Ejpril Benasič, stručnjak za razvoj mozga na Univerzitetu Rutgers, navodi da bi to čak moglo da postane problem javnog zdravlja. Nonotona priroda belog šuma može da ometa "akustično mapiranje" kod beba, proces koji je ključan za razvoj jezika i govora.

Bebe su u stanju da prepoznaju i razlikuju sitne varijacije zvukova u milisekundama veoma rano, što im pomaže da formiraju jezik.

Njihov mozak je neverovatno osetljiv na zvukove, čak i dok spavaju, jer je u tom periodu mozak najplastičniji, odnosno najprilagodljiviji za razvoj novih neuronskih mreža.

Korišćenje belog šuma, koja nema varijacije, može reći mozgu da ne obraća pažnju na zvukove, što znači da mozak propušta ključne trenutke za razvoj jezičkih veština.

Ona ističe da su mnogi roditelji počeli da koriste beli šum zbog influensera i brojnih članaka koji govore o njegovim prednostima, ali smatra da istraživanja na ovu temu nisu dovoljno pouzdana.

Iako neki roditelji kažu da njihova deca nakon upotrebe belog šuma nemaju problema sa razvojem jezika, pitanje je koliko je još mozak deteta morao da radi da bi nadoknadio štetu od monotonog zvuka.

Zato dr Benasič preporučuje roditeljima da koriste zvukove sa više promena, poput zvuka talasa ili otkucaja srca, jer ovi zvuci pomažu boljem razvoju mozga i jezika kod beba.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()