Oprezno sa suplementima: Mogu da vam naprave ozbiljan problem sa crevima

Mogu da naruše ravnotežu crevne mikrobiote uzrokujući probavne smetnje

30.11.2024. 15:49
  • Podeli:
suplementi, vitamini šumeća tableta pixabay-666443315351a.webp Foto: Pixabay

Iako mnogi suplementi mogu biti korisni, postoje i neki koji mogu izazvati neželjene efekte.

Posebnu pažnju treba obratiti na proizvode koji mogu negativno uticati na zdravlje creva, narušavajući ravnotežu crevne mikrobiote i uzrokujući probavne smetnje.

Zbog toga su dr Kevin Hafman i dr Majkl Mekini upozorili na suplemente koje treba da izbegavamo ako želimo da zaštitimo zdravlje creva, piše She Finds.

Visoke doze antioksidanata

Iako su antioksidanti korisni u umerenim količinama, prekomerni unos može poremetiti delikatnu ravnotežu između slobodnih radikala i antioksidanata u telu.

„Treba biti oprezan sa visokim dozama antioksidanata. Beta-karoten i suplementi sa visokim dozama vitamina E mogu zvučati bezopasno, ali istraživanja pokazuju da mogu poremetiti ravnotežu crevnih bakterija.

Visoke doze beta-karotena su povezane sa povećanim rizikom od kancera pluća kod pušača, dok su „dodatci vitamina E u visokim dozama povezani sa povećanim rizikom od krvarenja“, upozorava dr Hafman za SheFinds.

Prebiotici

Prebiotici su generalno korisni za zdravlje creva, ali u prevelikim količinama ili u pogrešnom obliku mogu izazvati probleme. Oni služe kao hrana za korisne bakterije u crevima, ali prekomerni unos može dovesti do prekomerne fermentacije, izazivajući nadimanje, gasove i nelagodnost.

„Ako već imate problema sa crevima, poput sindroma iritabilnog creva (IBS), prebiotici mogu pogoršati nadimanje i gasove“, primećuje dr Hafman.

Multivitamini sa previše cinka

Visoke doze cinka mogu iritirati sluznicu želuca i izazvati probavne smetnje. Pored toga, prekomerni unos cinka može poremetiti ravnotežu crevnih bakterija i naneti štetu korisnim mikroorganizmima koji podržavaju varenje i opšte zdravlje creva.

Dr Mekini objašnjava da je cink je ključan imuni sistem, ali u višku postaje toksičan. Može da izazove iritaciju i upalu crevne sluznice i poremeti ravnotežu bakterija u stomaku, izazivajući probleme sa varenjem.

Da bismo izbegli ove rizike, trebalo bi da se pridržavamo preporučenih količina cinka i da se konsultujemo sa lekarom pre uzimanja multivitamina sa visokim dozama ovog minerala, prenosi Index.hr.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()