Nekad šoljica kafe ili tuširanje ne može da popravi stvar
Nije neuobičajeno da se probudite umorni, a za mnoge ljude to nije ništa što šoljica kafe ili tuširanje ne mogu popraviti. Ipak, ako se redovno budite umorni to može biti uzrokovano različitim stvarima.
Healthline navodi nekoliko različitih razloga koji mogu biti razlog čestog umora prilikom buđenja.
Velike su šanse da je vaša jutarnja omamljenost samo inercija spavanja, što je normalan deo procesa buđenja. Vaš mozak se obično ne probudi odmah nakon spavanja. Postupno prelazi u budno stanje. Tokom ovog prelaznog razdoblja možete se osećati omamljeno ili dezorijentisano. Ako niste oprezni, lako možete ponovno zaspati.
Inercija spavanja može trajati od nekoliko minuta do više od sat vremena, iako se obično poboljšava unutar 15 do 60 minuta.
Plavo svetlo je svako veštačko osvetljenje. Tokom dnevnih sati mogu povećati budnost i raspoloženje, ali ovo nije atmosfera u kojoj bi trebali da ideteu krevet.
Plavo svetlo, više od drugih vrsta svetla, potiskuje lučenje melatonina, hormona koji pomaže regulaciji cirkadijalnog ritma vašeg tela, što je vaš ciklus spavanja i budnosti. To vam otežava kvalitetan san, zbog čega se sledeće jutro možete osećati umorno.
Prehladna ili prevruća spavaća soba može uzrokovati nemir i otežati vam da zaspite. Lične preferencije trebale bi uticati na temperaturu u vašoj spavaćoj sobi, ali hladnija soba je bolja kada je u pitanju ugodan san, prema Klinici Cleveland.
Ono što konzumirate pre spavanja može vas držati budnima noću i učiniti da se ujutro osećate umorno. Previše kofeina tokom dana ili blizu vremena za spavanje može vam otežati da zaspite. Kafa, čokolada i određeni čajevi i bezalkoholna pića sadrže kofein. Kofein se takođe može pronaći u određenim lekovima, uključujući neke lekove za ublažavanje bolova, zato vodite računa i o tome.
Ako se čini da ništa ne pomaže vašoj jutarnjoj omamljenosti, možda imate nedijagnostifikovan poremećaj spavanja. Poremećaji spavanja zahtevaju dijagnostiku i lečenje lekara koji će vas verovatno poslati na ispitivanje spavanja.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.