Statistika o vakcinaciji poražavajuća, preti nam epidemija malih boginja

Morbile se prenose na 10 do 12 osoba sa jedne inficirane osobe, upozorava imunilog Ana Banko i ističe da se oboljenje lako i brzo može proširiti

Autor: Bojana Petrušijević
14.01.2023. 19:50
  • Podeli:

Statistika vakcinisane dece MMR vakcinom je poražavajuća. Ona je uvertira u današnju sliku Srbije – preti nam epidemija malih boginja koja može da izazove teške posledice. Podsećanja radi, tokom poslednje epidemije morbila, 2017. godine umrlo je 15 dece.

Šestoro dece i jedna odrasla osoba zaraženi su malim boginjama. Najmlađe dete ima sedam meseci, a najstarije godinu i po. A po svemu sudeći, broj obolelih nije konačan.

"Morbile se prenose na 10 do 12 osoba sa jedne inficirane osobe, što u brojkama znači da ja, ukoliko sam inficirana i oko mene postoji 10 osoba neimunizovanih, devet ću sigurno zaraziti. U tom smislu, ovo je oboljenje koje se jako lako i brzo može proširiti", objašnjava virusolog Ana Banko, profesor na Medicinskom fakultetu.

Iako se pokazala kao efikasna i bezbedna u borbi protiv opasnih bolesti, u čitavom svetu vlada strah od MMR vakcine. On datira još iz 1998. godine, kada je Endrju Vejkfild sa saradnicima, u stručnom časopisu Lanset, objavio članak u kome se govorilo o tome da MMR vakcina izaziva autizam.

Sumnja je pokrenula lavinu teorija zavere, ali i naučna istraživanja. Sva ona kasnije su pokazala da je studija prevara. Iz časopisa su se ogradili od članka, a autor je izbačen iz engleske lekarske komore.

"Ustanovljeno je da autizam, kao jedna od posledica od kojih roditelji najviše strahuju, pojavljuje podjednako i u populaciji vakcinisane i u populaciji nevakcinisane dece. Milioni slučajeva kontrolnih istraživanja su pokazali da ovde nema povezanosti i da tvrdnja nema naučno utemeljenje", istuče doktorka Banko za UNU.

Pedijatar Saša Milićević kaže da deca ne mogu da upišu prvi razred ako se ne vakcinišu, ali se roditelji i tada plaše zbog različitih informacija i autizma, što je, prema njegovim rečima, jedan od najvećih problema u savremenoj pedijatriji.

Male boginje su najčešće zimi, a od posledica koje one donose, oporavak može biti dug i komplikovan.

"Infekcija može da izaove upalu uha, moždanih ovojnica, ali i ozbiljne probleme kod oboellih od malignih bolesti. Njih štiti kolektivni imunitet. Ako to probijemo, mogu da se zaraze i stariji koji nisu preležali", ističe sagovornik UNE.

Zato treba verovati nauci, a ne teorijama zavere, poručuju lekari. Kolektivni imunitet postoji ako je imunizovano više od 95 odsto stanovništva.

U pojedinim gradovima Srbije stopa imunizacije je manja od 70 odsto. Lekari zato ističu da, zbog dece, treba odgovorno da pristupimo zdravlju kako ne bi buknula nova epidemija i kako ne bi nastradalo još nedužne dece.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()