Upaljen alarm: Zbog prisustva ptičjeg gripa u SAD naučnici u pripravnosti za izradu vakcine

U martu je utvrđeno da se varijanta širi među govedima i živinom

17.05.2024. 07:45
  • Podeli:
proizvodnja vakcine, vakcina, medicina, ampule - profimedia-6645fe96912ca.webp Foto: Profimedia

Široko rasprostranjeno prisustvo ptičjeg gripa kod američke stoke i u mleku dovelo je do toga da su naučnici koji rade na stvaranju vakcina u stanju pripravnosti. Godine 1918. od ptičjeg gripa je umrlo više od 50 miliona ljudi, više nego od bilo koje druge zabeležene epidemije, prenosi BBC.

Danas, visoko patogeni soj ptičjeg gripa, nazvan H5N1, izaziva globalnu pandemiju kod životinja, iako je infekcija ljudi ovim sojem do sada veoma retka. Od pojave soja 1996. godine, uginule su milijarde živine, milioni ptica u divljini i zaraženo najmanje 48 vrsta sisara. 

U SAD su mačke sa farme uginule nakon što su pile nepasterizovano mleko goveda zaraženih H5N1.

Najnoviji soj se nije prilagodio da se lako širi među ljudima. Od 2003. godine, 463 osobe su umrle od virusa, koji ima zastrašujuću stopu smrtnosti od preko 50 odsto među ljudima. 

Za sada se smatra da su slučajevi prenošenja sa čoveka na čoveka ograničeni i neodrživi

Ali sposobnost virusa da prelazi sa sisara na sisara može se promeniti.

U martu je utvrđeno da se varijanta širi među govedima i živinom. 

Do aprila, radnik na farmi u Teksasu postao je prva osoba koja se zarazila virusom od krave. 

Sa modernim stočarstvom koje nudi potencijalno ogroman inkubator za virus, dalja mutacija koja rezultira efikasnijim širenjem kod sisara, uključujući ljude, mogla bi postati verovatnija, upozorili su naučnici.

Ako virus dobije sposobnost da se efikasno širi kod ljudi, vakcina bi bila jedan od načina da se uspori njegov napredak. 

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), virus još nije u fazi u kojoj je potrebna vakcina za ljude.

Ali u iščekivanju promena, SZO je potvrdila da postoje sistemi i planovi za njenu proizvodnju.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()