Zamene za meso na biljnoj bazi nisu jedine dostupne vrste proteina
Meso i mlečni proizvodi su glavni izvor proteina, a neophodni su za rast i razvoj organizma. Dakle, ako počnete da jedete manje mesa i mlečnih proizvda, morate biti sigurni da i dalje unosite dovoljno proteina.
Zamene za meso na biljnoj bazi nisu jedine dostupne vrste proteina. Postoje mahunarke, alge, insekti, uzgojeno meso i žitarice kao što su ovas, pšenica, ječam i druga žitarica koja se često zanemaruju kao ekološki održivi biljni proteini.
Mahunarke, poput pasulja i slanutka, su jestivo seme mahunarki. Sadržaj proteina kreće se od 17 do 30 odsto, a bogati su i vlaknima, vitaminima i mineralima.
Žitarice, kao što su ovas i pšenica, često se smatraju ugljenim hidratima. Međutim, one su takođe značajan izvor biljnih proteina sa 7-18 odsto sadržaja proteina, a neki mogu da smanje holesterol i poboljšaju zdravlje creva, piše zdrava hrana.
Alge, kao što su morske alge i leblebije, su još jedna opcija. Kao i mahunarke, bogate su vitaminima i mineralima, a sadržaj proteina se kreće od 50 do 60 odsto.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.