Ostaci prvog kita ove vrste pronađeni su još 1872. na ostrvu Pit
Primerak kita pronađen nedavno na plaži Novog Zelanda najverovatnije pripada najređoj vrsti na svetu sa lopatastim zubima, saopštili su danas naučnici. Niko tačno ne zna koliko ima primeraka ove vrste, kako se hrane, pa čak ni gde žive u prostranstvima južnog Pacifika, prenosi AP.
Kako se navodi, to je prilika za naučnike da ga detaljno seciraju i prouče, a veruje se da je u pitanju upravo ova vrsta kita na osnovu njegovih šara, kao i oblika lobanje i zuba.
"Znamo veoma malo, gotovo ništa o ovim stvorenjima", izjavila je naučnica Agencije za konzervaciju Hana Hendriks.
Ona je dodala da će ovo otkriće dati izuzetne naučne informacije.
Još samo šest ovakvih kitova je do sada nađeno, a primerci do sada pronađeni na plažama Novog Zelanda nisu bili dovoljno očuvani kako bi se uradila analiza DNK.
Istraživači će ovog puta imati priliku da detaljno ispitaju nađeni primerak i sarađivaće sa lokalnom zajednicom Maora koja kita, taongu, smatra svetim bićem.
Ostaci prvog kita ove vrste pronađeni su još 1872. na ostrvu Pit na Novom Zelandu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.