Značajan rast proizvodnje nafte se očekuje u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Gvajani i Brazilu
Međunarodna agencija za energiju (IEA) je danas u svom decembarskom mesečnom izveštaju saopštila da će ponuda nafte na svetskom tržištu u 2025. premašiti potražnju za 1,4 miliona barela dnevno (bpd) ako naftni kartel OPEK poveća proizvodnju od aprila.
Kako se navodi, suficit na tržištu će nastati u 2025. čak i u slučaju da zemlje kartela OPEK nastave sa dobrovoljnim ograničenjima proizvodnje nafte i on će iznositi 950.000 barela dnevno, prenosi Rojters.
Suficit na tržištu je pre svega posledica slabije potražnje za naftom u Kini i postepenog prelaska na tehnologije koje su ekološki prihvatljivije u odnosu na fosilna goriva.
Agencija sa sedištem u Parizu smatra da će rast potražnje za naftom u sledećoj godini iznositi 1,1 milion barela dnevno, što predstavlja blagu korekciju naviše u odnosu na novembarsku prognozu rasta za 990.000 bpd.
Značajan rast proizvodnje nafte se očekuje u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Gvajani i Brazilu, navodi se u izveštaju.
Međunarodna agencija za energiju je istovremeno smanjila procenu rasta potražnje za naftom u 2024. i to za 80.000 bpd na 840.000 bpd.
Rast će biti koncentrisan na petrohemijske sirovine, jer je potreba za transportnim gorivima ograničena prelaskom na efikasnija goriva i električna vozila, dodaje agencija.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) je u svom najnovijem decembarskom mesečnom izveštaju koji je objavljen juče peti put zaredom snizila prognozu globalnog rasta potražnje za naftom u 2024.
Naftni kartel sa sedištem u Beču sada očekuje da će globalna potražnja za naftom ove godine porasti za 1,6 miliona barela dnevno (bdp), a sledeće godine za 1,4 miliona bpd.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.