Borba protiv crne statistike: UNA pita - kako osnažiti ženu da napusti nasilnika i da mu se ne vrati?

Najopasnije mesto za ženu je prema statistici - dom

Autor: Web UNA TV
25.11.2024. 22:00
  • Podeli:

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama treba da bude samo dan obeležavanja, a ne dan kada ćemo iznositi tamnu statistiku, istakla je Marija Milanović iz Centra za žrtve nasilja "Dar". Šta je potrebno da bi se ispunila utopijska ideja o svetu bez nasilja, bilo je glavno pitanje u našoj emisiji "Podne".

Najopasnije mesto za ženu je prema statistici - dom. Mesto koje bi trebalo da pruži sigurnost i utočište, preko noći se pretvori u mesto zločina, a one koje su dale sve za svoju porodicu, postanu žrtve. Slavica Tofilović je pretrpela porodično nasilje i doživela veliku tragediju.

„Ja sam pošla od nule, sa detetom. Dvoje sam izgubila, ja sam sa detetom izašla u novembru mesecu. Bio je sneg, izašla sam iz te kuće, iz svega toga samo da bih preživela. Da me više niko ne maltretira. A evo me sada, jeste da radim, imam dete, završava srednju školu, i to je to. Imam svoj život, svoj mir“, ispričala je žrtva porodičnog nasilja Slavica Tofilović za UNU.

Problematičan je ceo ciklus koji žrtva prođe, tačnije od rođenja do samog biranja partnera, ističe Marija Milanović, iz Centra za žrtve nasilja "Dar".

„Važan je taj trenutak gde mi moramo da se borimo da deca koja trenutno borave u toksičnim vezama, u toksičnim sredinama, koja su sa majkom koja je smogla snage da napusti toksičnu sredinu i nasilnika, da se radi sa tom decom. Jer, to su te generacije koje su sada nas sačekale i to je taj problem sa kojim se mi i Ujedinjene nacije zajedno borimo da zaustavimo“, ističe Milanović.

Osnažiti ženu da napusti nasilnika i da mu se ne vrati i rad sa decom koja su boravila u toksičnoj sredini, podjednako su važni kao i kontinuirani rad sa samim nasilnikom.

„Samim udaljavanjem i samom zatvorskom kaznom, ne dobija se rešenje. A nama je potrebno rešenje kada pričamo o porodično partnerskim odnosima. Krivca ne možemo da tražimo. To znamo. Moramo da nađemo rešenje, a rešenje jeste ključ rad sa decom i rad sa nasilnikom sa druge strane“, objašnjava Milanović.  

Takođe je potrebna dodatna edukacija sredine da prepozna nasilje, jer se u praksi, ističe Marija, često dešava da se žrtva požali porodici, a da oni to ne vide kao nasilje i zatim ignorišu.

Sa druge strane, čak iako ne poznajete osobu, ukoliko primetite nasilje važno je da se ono nikako ne ignoriše, već prijavi zvaničnim službenim putem na 192, kako bi svaka prijava, čak i anonimna, bila registrovana i kasnije mogla da pruži odgovarajući dokaz.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()