UNA pita: Kako je moguće da postoji nelegalan dom za stare i ko proverava te ustanove

Nakon požara u neregistrovanom prihvatilištu za stare u Vojki mnoga pitanja ostala su otvorena

13.11.2024. 21:00
  • Podeli:

Zaštitnik građana pokrenuo je postupak kontrole rada Centra za socijalni rad Stara Pazova, zbog požara u kom su nastradale dve žene u neregistrovanom prihvatilištu za odrasle u Vojki.

Kako je moguće da postoji nelegalan dom za stare i ko proverava te ustanove, bila je tema naše emisije „Podne“. Sagovornici Marijane Tabaković bili su sekretar Udruženja privatnih ustanova socijalne zaštite Saša Ristović i Nadežda Satarić iz Udruženja "Snaga prijateljstva Amity".

Centru za socijalni rad Stara Pazova naloženo je da najkasnije u roku od 15 dana izvesti Zaštitnik građana o tome da li su i kako štićenici Centra za socijalni rad koristili usluge neregistrovanog prihvatilišta za odrasle u Vojki.

"Ovo definitivno nije bio dom za stare", kažu gosti emisije „Podne“, jer "nije tako upisan u APR-u", a osim inspekcije resornog ministarstva trebalo bi da ih kontroliše i Sektor za vanredne situacije.

"Tu ima dosta inspekcija koje mogu da iskontrolišu nekoga ko radi, samo je pitanje kako oni rade, koliko rade, da li imaju mogućnosti da vrše te inspekcijske nadzore na adekvatan način ili nemaju. Ako nemaju, zašto nemaju? I da li je potreba za tim, a vidimo da jeste, da se poveća taj broj ljudi, da se poveća taj terenski rad“, objašnjava Ristović.

„Centar za socijani rad je bedem socijalne sigurnosti za sva ugrožena lica sa jedne teritorije. Oni su glavni da pruže usluge onima koji su u stanju socijalne potrebe, kao i da ih zaštite od raznih ilegalnih, nelagalnih, neovlašćenih pružilaca usluge i da ih upute na zvanične ustanove“, objašnjava Satarić.

Od slučaja nelegalnog doma u Vojki štetu trpe svi - kako državne, tako i privatne ustanove koje vode brigu o starima, pošto je poverenje građana u njih ozbiljno poljuljano.

„Čak i oni koji su smešteni postavljaju sami sebi neka pitanja koje ih izjedaju, pa i prave pritisak na ustanove u kojima se nalaze. Njihovi srodnici bespotrebno, iako su uvereni da je sve u redu i da se vodi računa, imaju crv sumnje, to je nešto što svakoga izjeda u ovakvim situacijama“, kaže Ristović za UNU.

„Mi definitivno treba da ponavljamo 101 put i iznova da smo mi demografski stara zemlja. Imamo sve veći udeo starijeg stanovništva, a sve manje mladih na koje treba da se oslone stari da se brinu o njima i da im pomažu u kućnim uslovima. Država mora da preuzme deo odgovornosti i brige i da kreira te socijalne politike“, ističe Satarić.

Glavni savet onima koji razmišljaju o smeštanju bližnjih u domove jeste da prvo provere da li je prihvatilište registrovano, a čak i ako jeste, da li ima zabranu rada.
 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()