Sijarto: Mađarska će glasati protiv članstva Kosova u evropskim telima

Sijarto je naglasio da je Mađarska što se tiče KiM, kako je rekao, zaista zainteresovana da se na osnovu jednog realnog i stvarnog dijaloga dođe do rešenja.

10.01.2023. 13:20
  • Podeli:
profimedia-0730731600 Peter Sijarto-63bd5277b4746.webp Foto: Profimedia

Ministar inostranih poslova i spoljne trgovine Mađarske Peter Sijarto izjavio je na zajedničkoj konferenciji sa ministrom spoljnih poslova Srbije Ivicom Dačićem u Budimpešti da će ta zemlja glasati protiv članstva Kosova u evropskim telima. 

Dačić je poručio da je Srbija čvrsto opredeljena da se sačuvaju mir i stabilnost na Kosovu i Metohiji, kao i da želi politički dogovor za sva otvorena pitanja.

"Naš stav je da bi dovelo u opasnost postizanje kompromisa ako bi određene evropske formacije primile Kosovo pre postizanja sporazuma. I zbog toga će Mađarska da glasa protiv članstva Kosova u evrposkim telima", istakao je Sijarto odgovarajući na pitanja novinara, na zajedničkoj konferenciji za ministrom spoljnih poslova Srbije Ivicom Dačićem.

Sijarto je naglasio da je Mađarska što se tiče KiM, kako je rekao, zaista zainteresovana da se na osnovu jednog realnog i stvarnog dijaloga dođe do rešenja.

"I zbog toga smo prihvatili rukvodstvo snagama Kfora na KiM, jer smo smatrali da možda i na taj način možemo da doprinesemo obezbeđivanju mira. Želimo da što pre dođe do kompromisa", poručio je Sijarto.

Dačić: Želimo politički dogovor za otvorena pitanja

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da je Srbija čvrsto opredeljena da se sačuvaju mir i stabilnost na Kosovu i Metohiji, kao i da želi politički dogovor za sva otvorena pitanja.

On je na konferenciji sa mađarskim ministrom spoljnih poslova Peterom Sijartom u Budimpešti, rekao da Srbija smatra da pitanje KiM može samo kompromisom da se reši i da je veoma osetljiva na to da se pristupa u skladu sa politikom dvostrukih standarda kada se radi o teritorijalnom integritetu.

"Ili je teritorijalni integritet princip ili nije, ne može u jednom slučaju da se bude za to, a u drugom da se kaže drugačije. Mi kada govorimo o tome mislimo da svi to znaju, ali možda u Evropi to ne znaju, ali možda ih i ne zanima da je Jugoslavija bila federativna država sastavljena od šest federalnih jedinica i tih šest je dobilo pravo da naprave svoje države", rekao je Dačić.

On je podsetio da su nekadašnju SFRJ činile Srbija, Crna Gora, Severna Makedonija, Hrvatska, BIH i Slovenija, a da Srbija ima dve provincije odnosno pokrajine.

"Vama Mađarima je jasno šta je Vojvodina, e to je isto i Kosovo. Po ustavnim pravima kako je neko mogao da proglasi nezavisnost Kosova bez saglasnosti Beograda, pa nije mogao. To je ilegalno. Neko može to da prihvati i ne mora. U ovom trenutku 106 država u svetu od 193 ne priznaju Kosovo. Kosovo može da računa na 84 glasa najviše u Generalnoj skupštini UN", rekao je Dačić.

On je istakao da pitanje Kosova nije rešeno, ali da dvostruki standardi nisu u redu. 

"Kada kažete da imamo u Strazburu Generalnu skupštinu SE, pa onda kažete po tački 1 Ukrajina i kršenje teritorijalnog integriteta u Ukrajini i kažete da zbog toga Rusija treba da se osudi i uvedu sankcije Rusiji. A druga tačka je prijem Kosova u SE, pa to nije logično i nije ni normalno i to je za nas neprihvatljivo", rekao je Dačić.

Naglašava da dok se ne postigne političko rešenje apsolutno je neprihvatljiv prijem Kosova u SE, jer se tu primaju samo države.

"Drugo kako da se primi u EU kada postoji pet zemalja koje ga nisu priznale", rekao je Dačić. On je podsetio da kada je nedavno razgovarao sa Sijartom, on mu je rekao da Mađarska pre postizanja dogovora neće podržati prijem u SE, kao i da pretpostavlja da isto važi za EU. "To je statusno pitanje koje treba da dođe posle postizanja dogovora", rekao je on.

Dačić je podsetio da je 2013. godine on potpisao Briselski sporazum, kao i da devet godina on nije sproveden.

"Da se napravi ZSO i sada Kurti kaže da mu ne pada na pamet da sprovede to. Kako da govorite o sledećim koracima ako ne želite da sporovedete šta je neko potpisao, a EU garantovala. Drugo tada je rečeno da nema dolaska ROSU gde žive samo Srbi - čemu služe hapšenja Srba, ranjavanje srpske dece na Badnji dan. To su razlozi zašto je Srbija tražila da se vojska rasporedi da pomogne u osiguranju bezbednosti. Ako za tim nema potrebe odgovornost je na Kforu", rekao je Dačić.

Odnosi Srbije i Mađarske na najvišem nivou u poslednjih 10 godina

Ocenio je da su odnosi Srbije i Mađarske bazirani na međusobnom poverenju, saradnji, traženju zajedničkih interesa, poštovanju, ali i poštovanju prava nacionalnih manjina kako Mađara u Srbiji i tako i Srba u Mađarskoj.

"Time, što je najvažnije, dajemo veliki dopirinos miru i stabilnosti u regionu. Tome mogu da dodam da činjenica o strateškom partnerstvu nije samo mrtvo slovo na papiru, jer mi sa mnogim zemljama imamo ugovor o strateškom partnerstvu, a kao da ih nemamo. Ovde je reč da mi zaista rešavamo brojna pitanja veoma konkretna koja su od interesa građana naših zemalja", poručio je Dačić.

On je kao glavne izazove sa koje su dve zemlje suočene naveo rat, migracije i energetsku krizu, istakavši da Srbija i Mađarska nisu krive ni za jedan.

"Hrana i energenti obezbeđeni za sve vreme trajanja krize"

Ukazao je da su energenti, hrana i sve potrebno za život građana obezbeđeni i da će biti obezbeđeni sve vreme trajanja krize.

Naveo je da je Srbija spremna da se dogovori sa Mađarskom o svim tim pitanjima kako jedni drugima da pomognemo.

"Nalazamo se u situaciji da moramo jedni drugima da pomažemo i da nema te saradnje bilo bi mnogo teže i Srbiji i Mađarskoj. To je veoma korisno i u interesu građana. Građani Srbije nisu u tolikoj meri osetili nedostatak energenata, visoku cena energenata, velike nestašice i probleme, kao građani nekih drugih zemalja. Nama će to biti interes u narednom periodu i očekujem nastavak saradnje", rekao je Dačić.

Odlična saradnja dveju zemalja, ocenio je, rezultat je poverenja predsednika Aleksandra Vučića i premijera Viktora Orbana, ali i Ministarstava spoljnih poslova dveju zemalja koja su predano radila na tome.

"Dogovorili smo se da imamo najmanje jedan sastanak godišnje u Beogradu i jedan u Budimpešti", rekao je Dačić.

Dodao je da svi sporazumi koje su potpisani između dveju zemalja imaju veliki značaj za naše građane, poput onog o zajedničkom korišćenju diplomatsko-konzularnih predstavništava u svetu.

Naglasio je da Srbija visoko ceni podršku Mađarske na našem evropskom putu.

"Bio sam svedok da je Sijarto više puta afirmativno govorio na međunarodnim skupovima podržavajući evropski put Srbije. Uvek je isticao da je Srbija primer dobrih međunacionalnih odnosa, a posebno je govorio o odličnom položaju Mađara u Srbiji i upoređivao ga sa drugim zemljama u regiona", rekao je Dačić.

Mađarska peti spoljnotrgovinski partner Srbije

On naveo da je Mađarska peti spoljnotrgovinski partner Srbije sa izuzetnim povećanje robne razmene i sa željom da se to još poveća.

"Spremni smo da uložimo maksimum da rešavamo probleme kao što su granični prelazi i gužve na graničnim prelazima, rekonstrukcija tih prelaza sa obe strane kako bi se skratilo vreme čekanja, pitanje izgradnje železničkih pruga i puteva u Srbiji", naveo je šef srpske diplomtije.

On je posebno apostrofirao da dve zemlje moraju da se pomaže u snabdevanju energentima.

"Srbija, a verujem ni Mađarska, nema nikakvih posebnih ljubavi prema poreklu gasa i nafte. Samo nam je važno da ga imamo. Naši građani ne mogu da žive i greju se od obećanja. Mi ne spadamo u zemlje koje imaju naftu i gas iz domaćih izvora. Da nismo završili Turski tok, a da nije bilo Mađarske verujem da ne bi bili tako uporni u njegovoj izgradnji, mi ne bismo mogli da zatvorimo taj deo", istakao je Dačić.

Dodao je da sada, sa ponosom, može da kaže da smo odradili deo od 403 kilometara, koliko ima od Bugarske do Mađarske granice, a koji prolazi kroz Srbiju i kojim se doprema gas u Mađarsku, a moguće i dalje u zemlje EU.

"Zainteresovani smo da napravimo konekciju i za naftu, jer mi nismo izuzeti od sankcija prema ruskoj nafti. Određene naftovode koje imamo prema Hrvatskoj, ne možemo da dopremamo rusku naftu jer je pod sankcijama", rekao je Dačić.

 

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()