Analiza satelitskih snimaka i podataka otkriva kako globalno zagrevanje stvara "efekat biča", uzrokujući "nestalne ekstreme".
Istraživanja pokazuju da se ekstremna suša u severnoj Italiji pogoršala u poslednje dve decenije, stvarajući klimu koja sve više podseća na klimatske uslove u Etiopiji i na Rogu Afrike, piše "Gardijan".
Analiza satelitskih snimaka i podataka otkriva kako globalno zagrevanje stvara "efekat biča", uzrokujući "nestalne ekstreme".
Analiza klimatskih podataka koju su objavili "Voterejd" i univerziteti u Kardifu i Bristolu otkriva da su pod ekstremnim klimatskim pritiscima područja koja su nekada bila izložena čestim sušama sada sklonija čestim poplavama, dok drugi regioni koji su istorijski skloni poplavama sada trpe češće suše.
Prema najnovijoj analizi, regija Šabel na jugu Etiopije, koja je između 1980. i 2000. godine doživela brojne periode poplava, pokazuje pomak ka dugotrajnoj i teškoj suši.
Reka Šabel, koja je glavni izvor vode za Somaliju, nedavno je doživela najgore uslove suše na Rogu Afrike. Povećane suše registrovane su i u severnoj Italiji, a istraživanje pokazuje da se broj intenzivnih sušnih perioda u obje oblasti više nego udvostručio od 2000. godine.
Međutim, kao deo onoga što istraživači opisuju kao "promena klimatskih opasnosti", suše u obe regije su isprekidane ekstremnim padavinama koje su izazvale razorne poplave, a koje su ovog leta pogodile delove Lombardije u Italiji.
Istraživači su analizirali učestalost i veličinu opasnosti od poplava i suša tokom protekle 41 godine na lokacijama u šest zemalja: Pakistanu, Etiopiji, Ugandi, Burkini Faso, Gani i Mozambiku. Italija je uključena kao evropsko poređenje, navodi "Gardijan".
Oni navode da promene klimatskih ekstrema doživljavaju milioni ljudi koji žive u nekim od najsiromašnijih delova sveta, gde zajednice često nisu dovoljno opremljene da se nose sa njima.
Izvršni direktor kompanije "Voterejd" Tim Vejnrajt rekao je da je klimatska kriza vode prisutna širom sveta.
"Naša klima postaje sve nepredvidljivija sa razornim posledicama. Od poljoprivrednih površina pogođenih sušom do poplavama opustošenih naselja, zajednice u Pakistanu, Burkini Faso, Gani i Etiopiji doživljavaju alarmantne klimatske efekte, Uganda doživljava sve katastrofalnije poplave, a Mozambik haotičnu mešavinu obe krajnosti", naveo je Vejnrajt.
Istraživanje je objavljeno uoči klimatske konferencije UN-a "Cop28", na kojoj će na dnevnom redu biti sredstva za pomoć zajednicama da se prilagode i postanu otpornije na ekstremne klimatske promene.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.