Dovoljna je mala promena u ritmu pa da spavate 'kao beba'
"Ukoliko izgradite rutinu izgradićete bolji san. Dobre rutine uključuju buđenje u isto vreme svaki dan, čak i vikendom", rekao je za Today klinički psiholog dr Majkl Breus.
Ovaj jednostavan trik sa disanjem jedan je od Breusovih omiljenih.
"Ako se probudite usred noći i ne možete da se smirite i opustite, ovo je jednostavna stvar koju možete učiniti", kaže.
Prvo udahnite brojeći do četiri. Zatim držite dah brojeći do sedam. Na kraju izdahnite dok brojite do osam.
"Ova tehnika smanjuje broj otkucaja srca usred noći. To pruža umirujući osećaj koji olakšava povratak u san", pojasnio je lekar.
Dr Breus takođe savetuje da izbegavate da pijete kofein kasnije u danu. Pokušajte da osigurate šest do osam sati između poslednje doze kofeina i spavanja.
Drugim rečima, ako idete u krevet u 22 sata, poslednju kafu popijte u 14 sati.
"Važno je i da ograničite unos alkohola pre spavanja. Iako vam alkohol može pomoći da zaspite, on takođe može da ometa neke faze sna. Stoga se nećete nužno osećati odmorno", upozorio je.
Ako želite brzo da zaspite, ključno je i da osigurate odgovarajuću temperaturu u spavaćoj sobi.
Preporučena temperatura spavaće sobe bi trebalo da bude ispod 20 stepeni.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.