Vikendom se sat pomera iz nekoliko razloga, ali onaj najvažniji je privikavanje
Iako pomeranje časovnika može najviše uticati na meteropate i hronične bolesnike, nema sumnje da i oni koji su potpuno zdravi, mogu osetiti ovu promenu. Pospanost, rasejanost, umor i bol u glavi neke su od tegoba koji mogu uticati na vaš organizam.
Naime, 31. marta u dva časa ujutru, kazaljke se pomeraju za sat vremena unapred i počinje letnje računanje vremena. Ubrzani tempo života predstavlja dovoljan stres, međutim i pomeranje časovnika dodatno može uticati, zato je bitno imati kvalitetan san da bi se organizam privikao na promene, objašnjava doktorka Ljiljana Velkov, profesor anatomije i fiziologije.
"Bitno je istaći da samo privikavanje može trajati i duže kod nekih osoba, jer je svaki organizam drugačiji. Međutim, najbitnije je da se u subotu legne ranije kako bi se na taj način telo pripremilo. Vikendom se sat pomera iz nekoliko razloga, ali onaj najvažniji je privikavanje. Treba unositi što više tečnosti, doručkovati na vreme, jesti što raznovrsnije voće i povrće i na taj način možete pomoći organizmu da taj proces privikavanja ubrza. Bilo bi poželjno uključiti i neku fizičku aktivnost koja će vam pomoći da uveče lakše zaspite, ali i da se još lakše probudite", ističe dr Ljiljana Velkov za Telegraf.
U periodu kada nas očekuje proleće, sunce nam mnogo može pomoći kada je u pitanju pospanost. Posle zime koja je dosta mračna, u ovom periodu nas očekuje mnogo više svetlosti i sunca, što povoljno utiče na naš organizam i raspoloženje.
"Oni koji imaju hroničnu bolest, jako je važno da terapiju ne preskaču. Stres može biti veći, bez obzira što nas očekuje lepo vreme, promena je promena. Smanjićete ga ako ste tokom dana fizički aktivni, i ako se zdravo hranite. Boravak na otvorenom sada je dostupniji nego u zimskom periodu, zato ga treba iskoristiti. Poslednji obrok je najbolje obaviti do 19:20, odnosno minimum dva sata pre spavanja", objašnjava dr Velkov.
Stručnjaci ističu za Telegraf, da je potrebno da se što više krećete tokom dana, da se iskoristi period kada nam je dnevna svetlost više dostupnija nego zimi. Pored laganije ishrane, uključiti što više fizičkih aktivnosti. Letnje računanje vremena počinje 31. marta u dva sata ujutru, zato je potrebno da što pre počnete sa pripremama kako bi ste se što pre prilagodili.
Neophodno je biti što manje za televizorom, telefonom ili računarom.
Svako pomeranje je poremećaj bioritma, od uobičajenog na koji je naš organizam naviknut.
"Hormoni sna su veoma bitni za pripremu kako za odmor, tako i za rad tokom dana. Vreme za adaptaciju je potrebno. Poznato je da će mlađi brže da se adaptiraju na ovu promenu, međutim važno je istaći da je svi osete. Razlika je samo u periodu, jer na nekoga može uticati nedelju dana, a kod nekoga može trajati i do skoro mesec dana", kažu stručnjaci.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.